Ekonomi

Afet bölgesinde DASK düzenlemesi

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında afet ve acil durum yönetimi alanında alınan bazı tedbirlere ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kararnameye göre, afet bölgesi sayılan bölgelerde yıkılan veya ağır hasar gören ev, iş yeri ve ahır sahibi olan mağdurlara, yeterli hak ve borca ​​sahip olmaları şartıyla, bu yapıların inşası veya kredi temini için DASK aranmayacak. yapıldı.

Kendilerine ait olmayan arsa veya arsalar üzerine yapı ruhsatı almadan bina yapan yapı sahiplerinin konut, işyeri ve diğer yapıların yeniden inşasında veya ve imar planında yapılması sakıncalı görülen yerlerde ruhsatsız olarak yapılan yapıların maliki hak sahibi olarak kabul edilmeyecektir.

Hak kazanmak için duyuru yapılacaktır.

Afet bölgesi sayılan yerlerde 7269 sayılı kanundan yararlanarak yapı kredisi tahsis etmek veya yapı inşa etmek isteyenlerin hak sahipliği başvurusuna ilişkin duyuru Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı internet sitesinde ilan edilecek ve hak sahipleri 2 ay içinde başvurmaları istenecektir. Gerekirse bu süre en fazla 1 ay uzatılabilir.

Başvuru sonuçları ilgili mülki idare tarafından Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı internet sitesinde ve e-Devlet portalında ilan edilecektir. Hakları kabul edilmeyenler 15 gün içinde itiraz edebilirler.

Vergi, fotoğraf, katılma payı bedeli ve harçtan muaf tutulacaktır.

Karara göre, depremin yol açtığı zararların giderilmesi amacıyla uluslararası kuruluşlardan alınan kredi ve hibelerle finanse edilecek projelerin hayata geçirilmesi nedeniyle, alım, satım, ipotek, tapu ve kadastro işlemleri ile beyanname ve sözleşmelerin, ibraz edilmesi gereken her türlü vergi, fotoğraf, katılma payı, fiyat ve harçlardan muaf tutulacaktır.

Bu kapsamda yürütülen ulusal ve uluslararası projeler kapsamında, afet ve acil durum faaliyetlerinde kullanılacak her türlü prefabrik, konteyner ve süreksiz barınak malzemeleri, yapı malzemeleri, makineler, motorlu taşıtlar, araç, gereç ve ekipmanlar, yedek parça ve yardım malzemeleri Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı. ve acil durum idaresi tarafından ithal edilebilir.

Bu ithal mallar gümrük vergisi ve her türlü vergi, fotoğraf, harç, fon ve diğer maddi yükümlülüklerden muaf olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu