Haber

Amazon, Yenilenebilir Enerjide En Büyük Yatırımcı Rekorunu Kırdı

SAN FRANCISCO, 1 Şubat (Xinhua) — Amazon’un Salı günü yaptığı duyuruya göre, şirket 2022’de 11 ülkede 133 yeni projeyle yenilenebilir enerji kapasitesini 8,3 gigawatt (GW) artırdı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, devam eden bu yatırımlarla Amazon’un bir yılda tek bir şirketle yenilenebilir enerjiye en çok yatırım yapan şirket olduğu ve bu yatırımların şirket için yeni bir rekor anlamına geldiği vurgulandı.

Bloomberg New Energy Finance’e göre Amazon, 2020’den beri elinde tuttuğu en büyük yenilenebilir enerji kurumsal alıcısı olma misyonunu sürdürüyor.

Amazon’un 22 ülkede toplam 401 yenilenebilir enerji projesi bulunuyor. Bu, Amazon’un toplam portföyünü, 5,3 milyon ABD hanesine elektrik sağlayabilecek güç miktarı olan 20 GW’ın üzerine çıkarıyor.

Bu satın almalarla Amazon, 2025 yılına kadar faaliyetlerini yüzde 100 yenilenebilir enerji ile yürütme hedefine yaklaşıyor. Bu, 2030’daki orijinal planın 5 yıl ilerisinde.

Şirketin dünya çapında 401 projesi var ve bu yıl sonuna kadar garanti altına alınan 25 yeni yenilenebilir enerji projesi var. Bunlar arasında 164 rüzgar çiftliği ve güneş enerjisi santrali ile Amazon tesislerinde 237 çatı üstü güneş enerjisi projesi yer alıyor.

Amazon Web Services CEO’su Adam Selipsky şunları söyledi: “Dünya çapında yeni yenilenebilir enerji projeleri başlatmaya devam ederken, operasyonlarımızı orijinal hedefin beş yıl ilerisinde yüzde 100 yenilenebilir enerji ile yürütme yolunda ilerlemekten memnuniyet duyuyoruz. Amazon 2022’de açıklanan 11 ülkede 133 projeyle rekor bir yılı daha geride bıraktı.

Clean Energy Buyers Association CEO’su Miranda Ballentine, “2022’de piyasa belirsizliği devam ederken, Amazon elektrik alıcılarında başı çekti ve yenilenebilir enerji taahhüdünü ikiye katladı” dedi.

uzumluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu