Haber

Arnavutluk Başbakanı Rama, Türkiye’nin küresel güvenliğe katkıda bulunduğunu söyledi

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye’nin Avrupa’ya ve küresel güvenliğe katkı sağlayan bir ülke olduğunu belirtti.

Rama, “Geleceği Şekillendirmek: Belirsizlikler, Gerçekler ve Fırsatlar” temasıyla İstanbul’da düzenlenen TRT World Forum 2022’ye katıldı.

Forum’da konuşan Rama, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki rolünün “orta güç” aktivizmine iyi bir örnek olduğunu söyledi.

Rama, Ukrayna’daki savaşın “Avrupa ve Batı güvenliği için bir dönüm noktası” olduğunu belirtti.

Rama, “Kırım’ın işgali hem Avrupa Birliği hem de NATO için müzakere edilemez bir kırmızı çizgi olmalıydı” dedi, ancak bunun yerine “böyle bir sınır ihlalinin yalnızca çatışmalara yol açacağını ve Türkiye için gerçekçi olmayan ve yakın sonuçları olabileceğini” söyledi. Batı’nın güvenliği.” Hata yaptıklarını söyledi.

Türkiye’nin esnek ve pragmatik yaklaşımıyla Avrupa’ya ve küresel güvenliğe katkı sağlayan bir ülke olduğunu vurgulayan Rama, Türkiye’nin güçlü ve iyi ortaklıklar geliştirmek için girişimlerde bulunduğuna işaret etti.

Rama, Türkiye’nin son dönemde görüldüğü gibi, klasik güvenliğin yanı sıra güç, gıda temini ve göç gibi alanlarda ortaya çıkan güvenlik sorunlarıyla ilgili birçok çatışmaya aracılık ettiğini ve arabuluculuk yapabileceğini belirtti.

Türkiye’nin Suriye’deki savaş nedeniyle ortaya çıkan göç sorununu aştığını kaydeden Rama, göçmenler konusunda eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’in oynadığı role dikkat çekti.

Rama, “Angela Merkel olmadan Avrupa’nın onuru korunamazdı, ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmadan Avrupa’nın duvarları ayakta kalamazdı” dedi. söz konusu.

Arnavutluk Başbakanı Rama, Türkiye’nin arka kapısına sahip çıkmadığı bir Avrupa’nın korkunç bir şekilde yok edilebileceğine dikkat çekti.

TRT World Forum 2022, “Geleceği Şekillendirmek: Belirsizlikler, Gerçekler ve Fırsatlar” temasıyla bu yıl 6. kez düzenleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu