Ekonomi

Bafra’daki Çeltik Üreticilerine Brokoli Fideleri Dağıtıldı

Bafra ilçesinde çeltik hasadı yapılan alanlara dikilmek üzere çiftçilere 625 bin brokoli fidanı dağıtıldı.

Bafra Ziraat Odası bahçesinde gerçekleştirilen brokoli fidesi dağıtım töreninde yapılan açıklamada, 2022 yılında hayata geçirilen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Sağlanması Projesi” kapsamında 25 çeltik tarlasına 625 bin brokoli fidanının dağıtıldığı belirtildi. Bafra ilçesindeki üreticiler çeltik ekili arazilerde ikinci ürün olarak yetiştirilmek üzere 250 dekar alan için proje başlattı.

Dağıtılan fidanlarla 2023 yılının mart ayı sonu ve nisan ayı başında üretime başlandığı ve dekar başına ortalama 800 ila 1.000 kilogram brokoli hasadı yapılarak yaklaşık 15 bin ila 20 bin lira brüt gelir elde edildiği belirtildi.

Törende, proje kapsamında 17 kırsal mahallede yaklaşık 314 dekar alanda 34 çiftçiye 625 bin brokoli fidanı dağıtıldı. Fidan maliyetinin yüzde 67’sinin Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan geldiği, yüzde 33’ünün ise çiftçiler tarafından karşılanacağı kaydedildi.

Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, törende yaptığı konuşmada, Samsun’da kışlık sebze üretiminin yüzde 91’inin Bafra’da yapıldığını belirtti.

Sağlam, her zaman çiftçinin yanında olduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu