Ekonomi

Boeing CEO’su 18 Haziran’da Senato paneline çıkacak

Boeing İcra Kurulu Başkanı Dave Calhoun’un, havacılık ve uzay şirketinin uçaklarıyla ilgili devam eden güvenlik endişeleri nedeniyle 18 Haziran 2024 tarihinde ABD Senatosu paneline çıkması planlanıyor. Bu durum, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) Şubat ayında Boeing’in 737 MAX serisinin üretimini arttırmasını engelleyen bir kısıtlama getirmesinin ardından geldi.

Soruşturmalar Daimi Alt Komitesini yöneten Senatör Richard Blumenthal, Calhoun’un ifade sırasında bir dizi konuya değineceğini doğruladı. FAA’nın kararı, 5 Ocak 2024 tarihinde Alaska Havayolları tarafından gerçekleştirilen bir uçuş sırasında bir kapı panelinin 737 MAX 9’dan ayrıldığı bir olayın ardından geldi.

737 MAX Boeing’in en popüler modeli olmakla birlikte, 2018 ve 2019 yıllarında meydana gelen iki ölümcül kazanın ardından üretim ve operasyonel kabiliyetleri sıkı bir inceleme altına alındı. Daha sonra yapılan incelemeler uçağın tasarımında ve sertifikasyon sürecinde ciddi kusurlar olduğunu ortaya çıkardı ve bu da yaklaşık iki yıl süren dünya çapında bir yere indirmeye yol açtı.

Boeing, FAA ve diğer küresel havacılık otoriteleri tarafından gündeme getirilen teknik ve düzenleyici sorunları ele almak için çalışıyor. CEO Calhoun’un vereceği ifadenin Boeing’in uçaklarının güvenliğini ve kalitesini sağlamak için aldığı önlemlerin yanı sıra şirketin 737 MAX’in üretim geleceğine ilişkin planlarına da ışık tutması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ibradiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu