Ekonomi

CHP Milletvekili: KKM ve dolar garantili sözleşmeler artık paraya dayalı değil

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Kur Korumalı Mevduat’ın (KKM) büyüklüğü 3,3 trilyon liraya ulaştı. Türkiye’nin 2023 bütçesi, ek bütçeyle birlikte yaklaşık 5,5 trilyon lira. AKP, gücünü fakirden alıyor, zengine veriyor” dedi. .ve dolar garantili sözleşmeler artık paraya dayalı değil.”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Tasarruf Mevduatı’nın genel bütçeye getirdiği yükü değerlendirdi. Bluut’tan yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Geçen yıl Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı Hükümeti tarafından sunulan Türkiye’nin 2023 bütçesi 4 trilyon 470 milyar lira olarak kabul edildi. Bütçenin kabulünden 7 ay sonra hükümet bu yılın Temmuz ayında 1 trilyon 119 milyar liralık ek bütçe getirdi. . Türkiye’nin 2023 bütçesi, ek bütçe dahil yaklaşık 5,5 trilyon lira oldu. KKM’deki hesaplardaki para yaklaşık 3.3 trilyon lira. AKP, gücü fakirden alıp zengine veriyor. KKM ve dolar garantili sözleşmeler artık paraya dayalı değil. Merkez Bankası bu ödemeleri yapar. Bunu karşılıksız para basarak yapıyor, enflasyonun önüne geçilemiyor.”

“BÜTÇEDEN 270 MİLYAR TL ÖDENDİ”

2023 Haziran ayı sonuna kadar devletin KKM için yaklaşık 220 milyar lira döviz ödemesi yaptığının varsayıldığını kaydeden Bulut, söz konusu rakama dövizin dengeye girmesi için sağlanan vergi avantajının dahil edilmediğini bildirdi. Şirketlerin 30 Haziran 2023 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile. Vergi avantajlarıyla birlikte sağlanan avantajın 50 milyar lirayı bulduğunu belirten Bulut, KKM’nin bütçeye maliyetinin 270 milyar lira olduğunu söyledi. KKM, ekonominin üzerinde bir kamburdur. Kur farkının yükünü asgari ücretli işçi, memur ve emekli çekiyordu. Dar gelirli vatandaşlar bankada parası olan zenginlere kur farkı ödüyor. Zengin daha zengin olurken, fakir daha da fakirleşiyor. Saray halkın yüzde 95’inden alıyor, yüzde 5’ine veriyor” dedi.

150 MİLYAR DOLARLIK TEHLİKE

Ekonomideki asıl tehlikenin gelecekte olacağını ifade eden Bulut, KKM hesaplarında dövize dönüşme potansiyeli olan 150 milyar dolarlık bir büyüklük olduğunu söyledi. KKM’nin içinden çıkılmaz bir hal aldığına dikkati çeken Bulut, “KKM’nin ülkeye maliyeti trilyonlarca lirayı bulacak” dedi.

akyakahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu