Ekonomi

İnşallah Gazzeli hastalarla Türkiye’ye döneceğiz.

Gazze’den getirilen yaralıları Nasser Araştırma Enstitüsü Hastanesi’nde ziyaret eden Bakan Koca, Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, “Geçen hafta İsrail Sağlık Bakanı ile, Mısır Sağlık Bakanı ile Gazze halkı için telefon görüşmeleri yaptınız. İsrail Sağlık Bakanı ile tekrar toplantı yapacak mısınız? bu içerikte?” Soru üzerine şunları söyledi:

“Özellikle bu süreci daha önce İsrail Sağlık Bakanlığı ile de görüştük ve birlikte bir uyum oluşturduk. Teknik ekipler her üç ülkeden oluştu ve bu çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Burada asıl amacımız öncelikle kanser ve çocuk hasta grubunu hedef almak. Gazze’den Şeyh Züveyd’e ve Türk doktorlarımızın ve Mısırlı ekibin değerlendirmesinden sonra El Ariş hastanelerine hasta getirip uygun hastaları Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Bu bizim çabamız. Bugün Gazze’den Türkiye’ye hasta götürebilir miyiz? Yapabilir miyiz? Kanserli hastaları mı alalım? Bizim çabamız bu. İnşallah bugün Gazze’de olacağız. “Hastalarla birlikte Türkiye’ye döneceğiz. Yakında Bakanımızla birlikte El Ariş’e gideceğiz.”

“Ne zaman ihtiyaç duyulursa hazırız”

Sahra hastanelerinin nereye kurulacağı sorusu üzerine Koca, şunları söyledi:

“Bununla ilgili üçlü koordinasyon üzerinde çalışıyoruz. Temel hedef Gazze’de öncelikli olarak bu sahra hastanelerinin kurulması ama gerekirse bu sahra hastanelerinin Refah Sınır Kapısı’na yakın bölgede de kurulmasını istiyoruz. Uyum da değerlere değer.” ​Bu anlamda ihtiyaç bize gösterilir gösterilmez biz de hazırız.”

guroymak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu