Haber

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları Diyarbakır, Batman, Mardin ve Şırnak’ta protesto edildi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepkiler Diyarbakır, Batman, Mardin ve Şırnak’ta da dile getirildi.

Diyarbakır’ın Peygamber Sevdalıları Vakfı öncülüğünde merkez Sur ilçesindeki Ulu Cami’de kılınan cuma namazının ardından toplanan grup, İsrail karşıtı sloganlar attı ve pankartlar taşıdı.

Memur-Sen İl Başkanı Ramazan Tekdemir burada yaptığı açıklamada, soykırım suçunu işleyen İsrail’in saldırılarında hiçbir kural, kural ve tedbir tanımadığını söyledi.

Tekdemir, terör ağının Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında kadınların, çocukların, yaşlıların ve bebeklerin katledildiğini belirterek, Filistin’de her 10 dakikada bir çocuğun öldüğünü belirtti.

Gazze’nin açık hava hapishanesinden çocuk mezarlığına dönüştürüldüğünü belirten Tekdemir, şöyle konuştu:

“Hayatta kalan çocuklar ailelerini, evlerini, akrabalarını kaybediyor ve her türlü zulme maruz kalıyorlar. Gazze’ye atılan bombaların şiddeti ve yıkımı, Hiroşima’ya atılan atom bombasının şiddeti ve yıkımının iki katına ulaştı. Gazze’nin yarısı yerle bir oldu ve yok oldu. harap. Yıkım ve soykırım.” “Suçlarını işleyen Siyonistler aynı zamanda insanlığa ve vicdana da savaş ilan etmişlerdir.”

Daha sonra Gazze’de hayatını kaybedenler için dualar okundu.

yarasa Adam

İsrail saldırıları sonucu Gazze’de hayatını kaybedenler için Batman’da sivil toplum kuruluşları tarafından cenaze namazı ve gıyabi program düzenlendi.

Mehmet Emin Terece Camii’nde düzenlenen programda vatandaşlar, cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılarak, hayatını kaybedenler için dua etti.

mardin

56 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde Mardin’de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı’nda bir araya gelenler, İsrail baskınlarına tepki gösterdi.

Siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların katıldığı programda yarım saat oturma eylemi yapıldı ve hayatını kaybedenler için dua edildi.

Grup, İsrail aleyhine sloganlar attı ve sık sık tekbir attı.

Şırnak

Şırnak’ta Şehr-i Nuh Platformu öncülüğünde ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan “Filistin İnsanlık Nöbet Çadırı”nda Mevlid programı düzenlendi.

Mevlit töreninde Gazze’de hayatını kaybeden Filistinliler için Kur’an-ı Kerim okundu ve İl Müftü Yardımcısı İbrahim Sancar tarafından dualar edildi.

Platform Lideri Abdullah Çatı, burada yaptığı açıklamada, Gazze’de büyük bir insanlık dramı yaşandığını, İsrail’in bebek, çocuk, kadın fark etmeksizin tüm Gazze halkına saldırı düzenlediğini belirtti.

Çatı şunları söyledi:

“Evlerinde, ambulanslarda, hastanelerde, okullarda, çadırlarda kısacası aklınıza gelebilecek her yerde masum insanların hayatı hedef alınıyor. Ayrıca temel yaşam için gerekli kaynaklara saldırılarak Gazze halkı açlığa, susuzluğa mahkum ediliyor. elektriksizlik ve başta tıbbi malzeme olmak üzere her türlü insani yardımdan yoksunluk.” “Soykırım planı yürütülüyor. Birilerinin buna ‘dur’ demesi gerekiyor. Artık çıkmaza girdi. Gazze’deki insanlık trajedisinin bir an önce sona ermesi için tüm İslam ülkeleri el birliğiyle hareket etmeli ve üzerine düşeni yapmalıdır.”

bandirma-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu