Ekonomi

Japonya’nın yen müdahale sinyali

Japonya’nın döviz konusunda bir numaralı yetkilisi Masato Kanda, yendeki ani değer kaybının ardından müdahale sinyali olarak algılanan açıklamalarda bulundu.

Gazetecilere konuşan Maliye Bakan Yardımcısı Kanda, döviz piyasasına müdahale etmeye veya başka önlemler almaya hazır olup olmadıkları sorulduğunda “Bekliyoruz” yanıtını verdi.

Kanda, “Para birimlerindeki tek taraflı, ani hareketlerden oldukça endişeliyiz ve aşırı kur hareketlerine karşı elimizdeki tüm seçenekleri uygun şekilde kullanmayı düşünüyoruz. Ancak ne yapacağımızı, ne zaman yapacağımızı söyleyemem.” dedi.

Kanda ayrıca yendeki son hareketlerin arkasında muhtemelen en büyük nedenin spekülatif hareketler olduğunu da sözlerine ekledi.

Politika faizini yüzde 0,1’de sabit tutan Japonya Merkez Bankası (BOJ), uzun vadeli getirilerin daha yüksek seviyelere çıkmasına olanak sağlayacak adımlar attı. BOJ, Salı günü yaptığı açıklamada, 10 yıllık tahvil getiri kontrolünde daha esnek bir yaklaşım benimseneceğini ve yüzde 1’in referans noktası alınacağını belirtti.

Kararın ardından yen, euro karşısında 15 yılın en düşük seviyesini gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu