Ekonomi

JPMorgan, ilaç hisselerindeki satışların abartılı olduğunu söylüyor

JPMorgan analistleri, sağlık ve ilaç sektörlerinde yaygın satışa yol açan ilaç fiyatlandırmasına ilişkin endişelerin abartılı olduğunu ve büyük ölçüde siyasi kampanyalardan kaynaklandığını ifade etti.

Banka, “Fiyatlandırma konusu sıkça tartışılan ancak tarihsel olarak değişikliklerin uygulanması zor bir konudur ve bu durum son Enflasyon Azaltma Yasası ile daha da karmaşık hale gelmiştir” dedi.

Analistler, Başkan Joe Biden ve Senatör Bernie Sanders’ın Salı günü GLP-1 sınıfı ilaçların maliyetinin düşürülmesi çağrısında bulunan bir görüş yazısında yer alan son açıklamalarının, özellikle Enflasyon Azaltma Yasası’nın getirdiği karmaşıklıklar ışığında önemli olmadığı görüşünde.

JPMorgan, Eli Lilly & Co. (LLY) ve Regeneron (REGN) gibi şirketlerin değerinde son dönemde yaşanan düşüşü, uzun vadeli opsiyonları olan yatırımcıların ve hedge fonların stratejilerinden etkilenen aşırı olumsuz bir piyasa tepkisi olarak görüyor. Bu durumun, hisse senetlerini daha düşük fiyattan satın almak isteyen yatırımcılar için bir fırsat sunduğunu öne sürüyorlar.

Özellikle LLY için JPMorgan, Mounjaro’nun fiyatının yavaşça düşeceğini ve 2030 yılına kadar yaklaşık üçte bir oranında düşeceğini tahmin ediyor. Ayrıca analistler, Mounjaro’nun Enflasyon Azaltma Yasası’nın müzakere süreçlerinden çok daha sonraya kadar, muhtemelen 2031-2032 yıllarına kadar etkilenmeyeceğini tahmin ediyor.

Novo Nordisk (NVO) için de benzer bir görüşü paylaşan JPMorgan, “En iyi ihtimalle, son manşetler öncelikle siyasi kampanyalarla ilgili,” dedi. JPMorgan’ın analizi Ozempic ve Wegovy için fiyat düşüşleri öngörüyor, ancak son endişelerin işaret ettiği ölçüde değil.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

kadikoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu