Haber

Mehlika Yavuz, mamografi çektirerek meme kanserini erken evrede tespit etti

Dr., Bursa’da bir sağlık kuruluşunda çalışmaktadır. Çalıştığı ünitedeki röntgen teknisyeninin ısrarıyla mamografi çektiren Mehlika Yavuz, erken evrede meme kanserine yakalandığını öğrendikten sonra uygulanan tedaviyle sağlığına kavuştu.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Dr., Nilüfer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde görevine devam ediyor. Mehlika Yavuz, 5 dakikalık mamografiyle kanserin ciddi sonuçlarını yaşamadan hastalığı atlattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yavuz, Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde vatandaşlara meme kanseri taramasının önemi, manuel muayene ve erken tanı gibi konularda eğitimler verdiklerini belirtti.

Yavuz, 47 yaşında olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Bu zamana kadar iki mamografi çektirmem gerekiyordu ama bu mamografiyi yaptırmadım. Korkularım devreye girdi, dertlerim devreye girdi ve değeri olmayan sebepler girdi hayatıma. Bir gün hocamızın ısrarıyla, Röntgen teknisyeni arkadaşım, endişelerimi ve endişelerimi bir kenara bıraktım. 5 dakikada gidip mamografimi çektirdim. Manuel olarak. Muayene sırasında herhangi bir bulgu yaşamadım. Herhangi bir şikayetim veya semptomum olmadı.’Hiçbir şey başıma gelecek.’ “Mammografi çektirmeyi unuttum dedim ama hizmet bölgemde çekilen mamografi ile bana bi-rads 4c denilen meme kanseri öncesi tarama bulgusu tanısı konuldu. Bu teşhisle ileri tetkik ve tedavi yaptığımda meme kanseriyle karşılaştım.”

Yavuz, çektirdiği mamografi sayesinde kendisine erken teşhis konulduğunu ve tedavisinin tamamlandığını belirtti.

Yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürdüğünü belirten Yavuz, “O 5 dakika tüm hayatıma yön verdi ve çok olumlu sonuçlar verdi. Her ay yapacağınız manuel meme muayenesi hayatınızı tanımanıza yardımcı olacak ve Çektireceğiniz mamografi erken tanı koymanıza yardımcı olacaktır. Ben bunu hekim olarak yaptım. Kendi ünitemde.” “Ben bunu başardım. Sizi her zaman KETEM ünitelerinde mamografi çektirmeye davet ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Nilüfer Sağlıklı Yaşam Merkezi Röntgen Teknisyeni Ayşen Adımbay Kızmaz, Yavuz’un mamografi çektirmesi konusunda ısrar ettiğini belirterek, “Yavuz’un semptomlarının olduğunu ve çıkan sonuç doğrultusunda hastaneye sevk edilmesi gerektiğini kendisine bildirdik. iki hafta sonra, Allah’a şükür başka bir tedaviye gerek kalmadan 5 dakikalık bir sürede hayatına dokundu.” “olduk” ifadesini kullandı.

zilehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu