Teknoloji

NASA’nın Yeni Yazılımı, Gezegen Keşfilerine Seviye Atlattı

NASA’nın Ingenuity isimli Mars keşif helikopteri, birinci olarak 18 Şubat 2021 tarihinde Mars’a iniş yapmıştı ve 19 Nisan 2021 tarihinde Mars üzerindeki birinci uçuşunu gerçekleştirmişti. Ingenuity, birebir vakitte Dünya dışında uçuş yapan birinci helikopter olmuştu.

Normalde 30 Mars günü (yaklaşık 31 Dünya günü) vazife yapması planlanan Ingenuity, NASA’nın geliştirdiği yeni istikamet belirleme yazılımı münasebetiyle hâlâ kızıl gezegende yer alıyor ve keşif helikopter, o yazılımla birinci uçuşunu gerçekleştirdi.

NASA’nın istikamet belirleme yazılımı ile gerçekleştirilen uçuş niçin bu kadar kıymetli?

Ingenuity, neredeyse 2 yıl evvel gerçekleştirdiği uçuşta kızıl gezegenin yalnızca düz yüzeylerinde uçmuştu. Engebeli yüzeylerde sorun çıkabileceği mümkünlüğü göz önünde bulundurulup bu türlü bir yol tercih edilmişti.

Ancak NASA’nın yeni istikamet belirleme yazılımı sayesinde Ingenuity, artık engebeli, taşlı ve tehlikeli yüzeyler üzerinde de uçuş yapabiliyor. Bu da insanlığın gezegen keşfinde bir düzey atladığını bizlere gösteriyor.

Yerden yalnızca 5 metre yükseklikte uçan Ingenuity, 18 saniye boyunca bahsini geçirdiğimiz yüzeyin üstünde ilerledi.  Bu yeni navigasyon yazılımı, arazi ve araç hareketindeki değişiklikleri ayırt etmek için Jezero Krateri’nin dijital yükseklik haritalarını kullanıyor. Bu da Ingenuity’nin doğruluğunu artırarak pilotların ileriye dönük daha küçük hava alanlarını hedeflemesine imkan tanıyor.

Bu teknoloji geliştirilirse 18 saniyeden çok daha uzun uçuşlarda çok daha verimli keşif uçuşları yapılabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu