Haber

Özkan Yalım: Vatandaş Trafik Sigortası Yaptırmak İçin Artık Firma Bulamıyor.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde; “Herhangi bir vatandaş trafik sigortası yaptırmak için artık firma bulamıyor. İlk kez araç sahibi olan bir vatandaşımız 4 bin 500 TL’yle başlıyor. Şayet beşinci basamağa çıktıysa 13 bin 500 TL. Vay haline vatandaşın. 13 bin 500 TL trafik sigortasını bir vatandaş ödeyecek olursa nasıl bu araca binecek? Sizin vaktinizde Doğan görünümlü Şahin bile onlara fazla gelmeye başladı. Evvel lokal trafik sigortasını yapacak olan sigorta şirketlerini kurduralım ki yabancıların elinden Türkiye’deki vatandaşlarımızı kurtaralım sigorta konusunda” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonda söz alan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, şunları söyledi:

“ZAFER HAVALİMANI UŞAKLIYA ZULÜM ÇEKTİRMEKTEDİR”

“Zafer Havalimanı Uşak, Afyon ve Kütahya’nın toplam nüfusundan bile daha fazla garanti verilmiş. AK Parti hükümetlerinin bence en berbat projesi ve yüz karası projesi olarak isimlendiriyorum. Yüzde 97’lik yanılma payıyla sınıfta değil eksilerde olduğunuzu belirtmek istiyorum. Bir tek bütçeye verdiği yük olarak değil maalesef Uşak’ta yaşayan 370 bin vatandaşımıza Zafer Havalimanı yüzünden zulüm çektiriyorsunuz. 1 TL borcu olmayan, altyapısı, üstyapısı, yer hizmetleri, itfaiyesine kadar tüm hizmetleri hazır olan Uşak Havalimanımızı çalıştırmıyorsunuz, uçuşlara kapalı maalesef. Yalnızca size özel uçakla geldiğinizde inebiliyorsunuz. Zafer Havalimanı Uşaklıya zulüm çektirmektedir.

“13 BİN 500 TL TRAFİK SİGORTASINI VATANDAŞ ÖDEYECEK OLURSA NASIL BU ARACA BİNECEK?”

Şu an çok yeni bir sorun var sigorta. Rastgele bir vatandaş trafik sigortası yaptırmak için artık firma bulamıyor. Birinci defa araç sahibi olan bir vatandaşımız 4 bin 500 TL’yle başlıyor. Eğer beşinci basamağa çıktıysa 13 bin 500 TL. Vay haline vatandaşın. 13 bin 500 TL trafik sigortasını bir vatandaş ödeyecek olursa nasıl bu araca binecek? Sizin zamanınızda Doğan görünümlü Şahin bile onlara fazla gelmeye başladı. Önce yerel trafik sigortasını yapacak olan sigorta şirketlerini kurduralım ki yabancıların elinden Türkiye’deki vatandaşlarımızı kurtaralım sigorta konusunda.

Sivrihisar-Afyon-Uşak- İzmir Süratli Tren Sınırı. Maalesef bu vakte da yetişmeyecek. Katiyetle yetişmeyecek zira bütçe yok. Çalışıyor diyorsanız buyurun gidelim hatta ben size çalışmadığını göstereyim.

Şoför arkadaşlarımızın bir sorunu var. Ehliyet affını gündeme getirmek istiyorum. Türkiye’de uygulanmayan, Avrupa’da uygulanan bir sistem var. Şayet bir ağır vasıta sürücüsü, araba ehliyetiyle kabahat işlediyse, ehliyetini kaptırdıysa Avrupa’da yalnızca araba ehliyetiyle cezalandırılır. Yani ekmek parasını kazandığı ağır vasıta ehliyetinin devamlılığı kelam mevzusudur. Burada da bir değişikliğe muhtaçlık var. Kabahati işlediği, ehliyetini o an kullandığı araç üzerinden cezalandırılması, şayet ekmek parasını ağır vasıta ehliyetinden kazanıyorsa muaf tutulmasını sizden rica ediyorum.

“MİNİBÜSÇÜLERE DESTEĞİ BİR AN ÖNCE 3 BİN TL YAPALIM”

Ağır vasıta sürücülerimize ve firma sahiplerimize mazot dayanağı verilmesi zorunludur. Bilhassa pandemi periyodunda ulaştırma dalı çok önemli sorun çekti ancak maalesef mazot takviyesi vermediniz. Yeniden kent içi minibüsçülerinin en büyük sorunu 65 yaşı üstündeki vatandaşlarımızın fiyatsız binmesidir. Mutlaka destekçisiyiz lakin bir taraf sevinirken bir taraf mağdur oluyor. Bin 200 TL verdiğiniz bu minibüsçülere takviyesi bir an evvel 3 bin TL yapalım. Yılbaşından sonra da bunu yeni fiyatlarla güncelleyelim.

Dediniz ki, Osmangazi Köprüsü bilhassa geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesi verilen 40 bin geçiş garantisi kararını geçti. 40 bin geçiş garantisi 80 binle geçtiğini karşılamıyor. Bütçe tarafından kompanse ediyorsunuz. Yani verilen 35 dolar + KDV 37,2 dolar yapar. 37,2 dolar tam 120 bin geçiş olduğunda geçer. Kimseyi kandırmayın. Bu milletin bütçesini de daha fazla soydurmayın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu