Haber

Yunanistan donanmayı güçlendirmenin yollarını arıyor

Atina yönetimi havayı, toprağı ve gücü iyileştirmeyi amaçlıyor.

Savunma Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayi alanında kendilerinden çok daha ileride olduğunu söyledi.

“Türkiye atılımlar yaptı, geri adım attık.”dedi ki, dedi ki, “Bu kabul edilemez.”İfadesini kullandı.

Dendias’a Türkiye hatırlatması

Dendias, son açıklamasında, Yunan tersanelerinde yeni fırkateynler, insansız gemiler ve denizaltıların inşasını sürdürdüklerini söyledi.

Ülkesinde bir radyo yayınına katılan Dendias’a, “Dinleyici tedirgin. Türkiye’nin şu anda yaptığı bir takım araçları duyuyorlar ve firkateynlerimizden alarma geçiyorlar.”Bunun gibi açıklamalar yapıldı.

“Kendi üretimimizi yapmak istiyoruz”

Ortak üretimlere ve kendi üretimlerine öncelik vereceklerini belirterek, şöyle konuştu:

Silah sistemlerinin sadece alıcısı ve tüketicisi olmak istemiyoruz. Üretime katılmak veya kendi üretimimizi yapmak istiyoruz.

Yeni Nesil Gemi Vurgusu: Yunanistan mutlaka katılmalı

MEKO sınıfı fırkateynlerle ilgili konuşan Dendias, Yunan tersanelerindeki inşaat faaliyetlerinden bahsederken şunları söyledi:

Yarın hakkında konuşmuyoruz. Gelecek yıllardan bahsediyoruz, gelecek nesillerden bahsediyoruz.

Yeni nesil gemi kesinlikle Yunanistan’ın tasarımına katılması gereken bir gemi. Kendimizi oburun yaptıklarıyla sınırlamamalıyız.

Atina otonom teknolojiyi takip ediyor

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, otonom gemilerin varlığına dikkat çekerek şu ifadeleri dile getirdi:

Denizde otonom hareket etmek, deniz altında otonom hareket etmek… Sonuçta bu teknolojilere bizim de katılmamız gerekiyor.

Fırkateynlerin mevcudiyetini gözden geçirecekler

Daha önce yaptığı açıklamada, Yunan Donanması için fırkateyn bulunabilirliğinin ele alınması gerektiğini vurgulayan Dendias, fırkateynlerin sadece denize gitmesinin önemli olmadığını, aynı zamanda tüm sistemlerinin çalışır durumda olması gerektiğini kaydetti.

MEKO sınıfı fırkateynlerin bir kısmının modernize edilmesi gerektiğini hatırlatan Dendias, Yunan filosunun ekonomik kriz öncesi seviyelere ulaşmasının önemine dikkat çekti.

haberhacilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu