Haber

Afganistan’da Doğal Afetler ve Patlamalar Sonucunda 900 Kişi Hayatını Kaybediyor

Afganistan’da son bir yılda doğal afetler ve mayın ve patlamamış mühimmatın patlaması sonucu 900’e yakın kişi hayatını kaybetti.

Taliban geçici hükümetinin Doğal Afetlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı yetkilileri, bu olaylar sonucunda son bir yılda hayatını kaybedenlerin sayısını açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Shafiullah Rahimi, son bir yılda ülke genelinde meydana gelen doğal afetler nedeniyle 700 civarında kişinin hayatını kaybettiğini, 700’den fazla kişinin de yaralandığını kaydetti.

Bakanlığın Mayın Temizleme Uyum Başkanı Nureddin Rüstem de ülke genelinde mayın ve patlamamış mühimmatın patlaması sonucu 180 kişinin öldüğünü, 310 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Afganistan’da uzun yıllardır devam eden çatışma ortamı nedeniyle altyapı anlamında büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Bu nedenle deprem ve sel gibi doğal afetler ve soğuk kış koşulları çok daha fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Benzer şekilde, çatışma anından kalma mayınların ve patlamamış mühimmatın patlaması da çok sayıda ölüme neden oluyor.

Öte yandan Haziran 2022’de ülkenin doğu illerinde son yılların en şiddetli depremi yaşandı ve yaklaşık 1200 kişi hayatını kaybetti.

hacilarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu