Ekonomi

Bakan Ersoy sinyali verdi! Günlük hanelere vergi ve sertifika zorunluluğu geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, günübirlik kiralık konutlarla ilgili bir çalışma hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “Bu evlere sertifika zorunluluğu getireceğiz, bakanlığa yapılacak başvuru ile bu belge alınacak. Ayrıca bu evlerde kalan kişilerin bilgileri de ilgili kurumlarla paylaşılacak. Otellerde elde edilen gelirin vergisinin ödeneceği bir sistem olacak.”

YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK

Bakanlık olarak bu tür kiralamalara karşı olmadıklarını kaydeden Ersoy, “Dünyada olduğu gibi bunu da kayıt altına almayı hedefliyoruz. Bu konuda ilgili mevzuat çalışması yıl sonunda tamamlanacak.”

6 AYDA TURİST SAYISI 23 MİLYONU BULDU

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmde 2023’ün ilk 6 ayı konuları ile gündemdeki konuları değerlendirmek üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda sunum eşliğinde yaptığı konuşmada Ersoy, Türkiye’de turizm alanında 2023 yılı için 60 milyon ziyaretçi hedefi belirlediklerini, ilk 6 ayda 22 milyon 945 bin ziyaretçi ağırladıklarını bildirdi. .

“ÇOK ÖNEMLİ BİR RAKAM”

Bakan Ersoy, titriyor ve oySürecin etkilerine rağmen turizm hedeflerine ulaştıklarına işaret eden Başkan, bu yıl gelir bazında belirledikleri 56 milyar dolarlık hedefin 21 milyon 7 bin dolarının yılın ilk yarısında gerçekleştiğini kaydetti.

Ziyaretçilerin ortalama kalış süresi ve kişi başı gecelik harcama ile ilgili olarak Ersoy, “2022’nin ilk 6 ayında yüzde 10,5 olan ortalama kalış süresi, 2023’ün ilk 6 ayında 9,9 geceleme olarak gerçekleşti. Burada eksi yüzde 5,7 daralma var.Gelir tabanına baktığımızda kişi başı gecelik gelir geçen yıl ilk 6 ayda 89,2 dolar, 2023’ün ilk 6 ayında ise 99,9 dolardı. yüzde 11,9’luk bir artış var. Bu çok önemli bir rakam.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu