Ekonomi

Hudson Nehri demiryolu tüneli projesi 3,8 milyar dolarlık federal destekle hızlanıyor

Uzun süredir ertelenen Hudson Nehri demiryolu tüneli inşaatı, federal fonlardan sağlanan 3,8 milyar dolar sayesinde hızlanacak. 16,1 milyar dolarlık Gateway projesinin bir sonraki aşamasının Senatör Chuck Schumer ve Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg tarafından duyurulması bekleniyor. Gateway Geliştirme Komitesi tarafından denetlenen bu proje, Pennsylvania İstasyonu’na giden trenler için Midtown Manhattan’daki Hudson Yards’ın altına beton bir muhafaza inşa etmeyi içeriyor.

Eş zamanlı olarak, tünel kazısını kolaylaştırmak için New Jersey otoyolunun yeniden düzenlenmesi çalışmaları da başlayacak. Nehrin altından Manhattan’ın ana kayasına doğru bir yol açmak için iki büyük sondaj makinesi kullanılacak. Kazılarına 2025 yılında başlanacak iki hatlı Gateway tünelinin 2035 yılında açılması planlanıyor.

Proje, 15 yılı aşkın bir süredir siyasi engellerle ve Başkan Trump yönetimindeki gecikmelerle karşı karşıya kaldı. Ancak Başkan Biden’ın yönetimi altında ilgi görmeye başlıyor. Schumer proje için 10 milyar dolardan fazla federal fon sağladı ve Buttigieg bunu ulusal bir öncelik olarak kabul etti.

Eski New Jersey Valisi Chris Christie’nin 13 yıl önce yenileme çalışmalarını durdurmasından bu yana yenilenmeyen mevcut tünellerin kötü durumu, projenin önemini vurguluyor. Başkan Biden beton yol için 292 milyon dolar taahhüt ederken, Schumer proje için ABD Ulaştırma Bakanlığı’ndan 6,88 milyar dolar hibe alınacağını duyurdu.

New York ve New Jersey kalan masrafları eşit olarak paylaşma konusunda anlaştılar. Bu anlaşma, ülkenin en yoğun bölgelerinden birinde ulaşım altyapısının korunması ve iyileştirilmesi için hayati önem taşıyan bir proje için değerli bir adımı temsil ediyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu